Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde son kullanma tarihi dolan yaklaşık 4 milyar euroluk Covid-19 aşısının imha edildiği belirtildi.Merkezi ABD'de bulunan yayın kuruluşu Politico'nun 19 AB üyesi ülkeden edindiği verilere dayandırdığı haberde, 200 milyon dozdan fazla "istenmeyen" Covid-19 aşısının imha edildiği belirtildi.

AB üyesi ülkeler, her bir vatandaş için ortalama 0,7 doz aşıyı çöpe atarken, bu ortalama israf oranı AB'nin geri kalanına yansıtıldığında, 312 milyondan fazla doz aşının imha edildiği anlamına geliyor.

ücüncü.doz_.covid-19.asisi_fb

EN FAZLA ALMANYA'DA

İsraf edilen aşı sayısı, ülkelerin büyüklükleriyle doğru orantılı olurken, Almanya'da 83 milyon doz, Lüksemburg'da 474 bin doz aşı çöpe atıldı.Nüfus oranıyla bakıldığındaysa, Litvanya 2 milyonu aşkın dozla kişi başına en fazla aşıyı israf eden ülke olurken, İrlanda ise 850 bin dozla en az aşı israfı yapan ülke oldu.

HIRVATİSTAN'IN SAĞLIK HARCAMASINA EŞİT

İmha edilen aşıların yaklaşık 4 milyar euro maliyetinin, Hırvatistan'ın yıllık sağlık harcamalarına eşit olduğu, gerçek rakamın daha yüksek olabileceği vurgulandı.Politico, veri talep ettiği 19 ülkenin yalnızca 15'inden dönüş aldığı ve 4 ülke hakkındaki verilerin ise yerel basından alındığına işaret ederek, kesin olarak toplam kaç doz aşının israf edildiğinin tespitinin kolay olmadığına dikkati çekti.

2027'YE KADAR AŞI GELMEYE DEVAM EDECEK

Söz konusu aşıların çoğunun 2021'de Covid-19 salgınının en yoğun yaşandığı ve AB'nin Pfizer ve BioNTech ile 1,1 milyar doz satın almak üzere imzaladığı anlaşmayla alındığının altı çizildi.

Yine aynı dönemde Batı ülkelerince fazla alınan aşıların, Afrika başta olmak üzere aşıya erişemeyen veya sınırlı erişen pek çok ülkeye bağışlanması çabaları "düşen talep ve lojistik sorunlar" nedeniyle engellendi.

Polonya ve Macaristan, ülkede yeteri kadar aşı olduğu için yapılan anlaşmaya rağmen aşı kabul etmeyi durdururken, Pfizer tarafından ödeme yapılmadığı için açılan dava devam ediyor.

Romanya'da savcılar, gereğinden fazla aşı alımlarının devleti 1 milyar eurodan fazla zarara uğrattığını iddia ederek eski başbakan ve iki eski sağlık bakanının dokunulmazlıklarının kaldırılmasını istiyor.

Tüm bu tartışmalar sürerken, AB ülkelerinin Pfizer ile yapılan anlaşma nedeniyle en az 2027'ye kadar aşı almaya devam edeceği için söz konusu israfın, bu sürede artacağı belirtiliyor.

v2virss_1678518979

Uzmanlar, 2020 yılından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs pandemisinden bu yana normalden fazla olarak her ay yüzlerce orta yaşlı yetişkinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

GÜNDOLAMASI KÖYÜ'NDE MOBİL SAĞLIK TARAMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ GÜNDOLAMASI KÖYÜ'NDE MOBİL SAĞLIK TARAMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Beklenmedik ölümlerdeki en büyük artış, kalp hastalığı ve diyabet gibi önlenebilir rahatsızlıklar nedeniyle daha erken hayatını kaybeden 50 ila 64 yaş arası yetişkinler arasında görüldü.

Uzmanlar, tecritten bu yana pratisyen hekimlere erişimde ve İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri bekleme listelerinin kaydedilmesinde yaşanan zorlukların, orta yaşlı hastaların tansiyon ilaçları gibi hayat kurtaran koruyucu tedavilerden mahrum kaldığı anlamına geldiğine inanıyor.

Sağlıksız yaşam tarzları, obezite gibi önlenebilir ölümlerin artmasına katkıda bulunuyor.

Editör: Haber Merkezi