Veteriner Sağlık Raporlarıyla hayvanların kulak küpeleri, sağlık durumları kontrol edilerek. Sorun tespit edilen hayvanlar yine ayrıca kontrolden geçirilmektedir. Kontrol ve muayenede uygunsuzluk tespit edilmesi durumunda hayvan sahiplerine ve araç sahiplerine idari yaptırım uygulanmaktadır. Araçta hasta hayvan tespit edilmesi durumunda sevkine izin verilmemekte ve karantina tedbirleri uygulanmaktadır.

Kurban Bayramı sonuna kadar tüm İlçelerimizde eş zamanlı yol kontrolleri ile birlikte denetimler sıklaştırılarak devam edecektir.  

ÇİLİMLİ'DE GELECEĞE YÖNELİK TARIMSAL ADIM: SİYAH İNCİ - SİYAH PİRİNÇ PROJESİ ÇİLİMLİ'DE GELECEĞE YÖNELİK TARIMSAL ADIM: SİYAH İNCİ - SİYAH PİRİNÇ PROJESİ

İl Müdürü Esra Uzun yaptığı açıklamada “Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle hayvan hareketlerindeki artışa bağlı olarak kontrolsüz hayvan hareketlerinin bulaşıcı hayvan hastalıklarının yayılımında önemli etkisi olmakta bunun da hayvansal üretime ve dolayısıyla ülke ekonomisinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bulaşıcı hayvan hastalıklarının önlenmesinde hayvan hareketlerinin denetim ve kontrolünün büyük önem taşımakta özellikle ülkemizin doğusundan batısına yapılan hayvan sevkiyatlarının kontrol altına alınması, hayvansal üretimimizi olumsuz etkileyen bulaşıcı hayvan hastalıklarının önlenmesini sağlayacaktır" dedi.

Editör: Haber Merkezi