Kiralarda fahiş fiyat artışını önlemek amacıyla getirilen bu sınır, 1 Temmuz 2024 tarihine kadar geçerliydi ve yeni bir uzatma yapılmadığı için sona ermiş oldu.

Önceki düzenlemede, konut kiralarında yüzde 25'i geçmeyen zam yapılabiliyordu. Ancak bundan sonra, kira artış oranları Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) 12 aylık ortalaması üzerinden belirlenecek. Haziran ayında açıklanan TÜFE'nin 12 aylık ortalaması yüzde 62,51 olarak gerçekleşmişti.

Temmuz ayı kira zam oranı ise 3 Temmuz Çarşamba günü açıklanacak olan enflasyon verisine göre netleşecek. Tahminlere göre, bu oranın ortalama yüzde 60 civarında olması bekleniyor.

YEMENİCİ'DEN  KENTSEL DÖNÜŞÜME YÖNELİK ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR GELDİ YEMENİCİ'DEN KENTSEL DÖNÜŞÜME YÖNELİK ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR GELDİ

Bu yeni düzenleme ile birlikte, artık konut ve iş yeri kira zam oranları arasında farklılık olmayacak; her ikisi de TÜFE'nin 12 aylık ortalaması doğrultusunda belirlenecek. Kiracılar ve ev sahipleri, bundan sonraki süreçte kira artışlarını bu yeni kriterlere göre değerlendirecekler.

Haber: Sena Bozkurt 

Editör: Haber Merkezi