Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, "Karadeniz Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu Mutabakatı" kapsamında yapılan harekat emirlerinin imzalanmasıyla birlikte bu önemli adımın atıldığını duyurdu.

Sarıyer'deki Kalender Kasrı'nda düzenlenen "1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı" etkinliğinde gerçekleştirilen MCM Black Sea Komite Toplantısı'nda konuşan Oramiral Tatlıoğlu, üç ülkenin deniz kuvvetleri komutanlarının katılımıyla bir araya geldiklerini ve Karadeniz'de sürüklenen mayınların etkisiz hale getirilmesi için ortak harekat konsepti ve sürekli operasyon düzeninin belirlendiğini açıkladı.

2024 07 Mayin1 1

Tatlıoğlu, bu girişimin sadece mayın tehdidini ele almaktan öte, ülkeler arasındaki dostluğu ve işbirliğini güçlendireceğine inandığını belirterek, "Bulgaristan, Romanya ve Türkiye olarak sularımızda barış, güvenlik ve istikrar için birlikte çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz. Bu görev grubunun başarısı bölge ülkeleri için hayati önem taşıyor." dedi.

2024 07 Mayin1 4

Romanya Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Mihai Panait ve Bulgaristan Deniz Kuvvetleri Komutanı Tümamiral Kiril Yordanov Mihaylov da konuşmalarında, üç müttefik ulus arasındaki yakın işbirliğinin önemine vurgu yaparak, Karadeniz'deki denizciliğin güvenliğini sağlamak için birlikte hareket edeceklerini ifade ettiler.

İLAÇLAMA EKİPLERİNDEN YOĞUN MESAİ İLAÇLAMA EKİPLERİNDEN YOĞUN MESAİ

Ortamın güvenliğini sağlamak ve deniz yollarının güvenli geçişini temin etmek amacıyla imzalanan harekat konsepti ve daimi harekat düzeninin, Karadeniz'deki mayın tehdidine daha hızlı ve etkin bir yanıt verilmesini sağlayacağı belirtilirken, gelecekteki işbirliklerin temelini oluşturacağı öngörüldü.

Haber: Sena Bozkurt 

Editör: Haber Merkezi