Düzce Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü, 2024 yılının ilk 5 aylık döneminde gerçekleştirdiği çalışmalarla içme suyu ve kanalizasyon hatlarının düzenli bakımını sağlarken, vatandaşların atık su ile ilgili taleplerini sonuçlandırdı.

HAZİRAN AYINDA BAŞARILI ÇALIŞMALARI İÇİN PERSONELİNE TEŞEKKÜR ETTİ HAZİRAN AYINDA BAŞARILI ÇALIŞMALARI İÇİN PERSONELİNE TEŞEKKÜR ETTİ

153 Beyaz Masa Birimi üzerinden gelen talep ve şikâyetlere istinaden, 6 bin 388 adet kanal tıkanıklığını giden ekipler, 3 bin 912 adet fosseptik kuyusunun da çekimini gerçekleştirdi. Yapılan çalışmalar sonucunda kanalizasyon tıkanıklıklarının büyük çoğunluğunun kötü kulanım kaynaklı olduğunu tespit edildi.

Kanalizasyon Atık (4)

Müdürlükten yapılan açıklamada, kanalizasyon taşmalarının ana sebebinin bilinçsiz kullanımlardan kaynaklı olduğu ifade edilirken, zaman zaman amacı dışında kullanılan kanalizasyon şebekelerine suda erimeyen ya da suyun akışını engelleyen ıslak mendil, tuvalet kâğıdı, cam veya metal parçaları, inşaat atıkları, poşet, pet şişe, kumaş parçaları, saç, kum, toprak gibi değişik malzemelerin atıldığının görüldüğü paylaşıldı.

Yapılan incelemelerde kanalizasyon şebekelerine kullanılmış atık yağların döküldüğünün de tespit edildiği belirtilirken, şu ifadelere yer verildi: “Atılan bu malzemelerin atık suyun akışını engelleyerek belirli noktalarda biriktiği ve kanalizasyon şebekelerinde tıkanmalara neden olduğu görülmektedir. Kanalizasyon hatlarına zarar veren ve tıkanmalara neden olan malzemelerin atılmaması ve bu konuda hassas olunarak tıkanmaların önüne geçilebilmesi için bizler elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Vatandaşlarımızdan da bu konularda sağduyu ve duyarlılık bekliyoruz.”

Editör: Haber Merkezi