EĞİTİME AÇILAN  PENCERE

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına adım attığımız yeni yılla birlikte temelinde iyi insan, iyi vatandaş, iyi bir meslek sahibi olan bireyler yetiştirmek olan okullarımızda önceliği, yeri ve gereği olmayan yeni bir dayatma ile karşı karşıyayız.

Yeni Milli Eğitim Müdürümüz Emrullah Aydın'ın, sınıf kapılarına pencere açılması talimatı vererek eğitime yepyeni pencereler açtırma çabasını hayretler içerisinde takip etmekteyiz. 

Çözüm bekleyen onlarca sorun varken bunların çözümüne odaklanmak yerine sınıf kapılarına pencere açılmasına odaklanmak... Bunu üslup ve yaklaşım olarak adeta bir dayatma ile yapılmasına çalışmak... Bu konuda fikir alışverişi yapmak yerine inatlaşmak...

"Pencere Projesi" öğretmene güvenmemek demektir. Öğretmeni baskı altına almaya gayret göstermek demektir. Öğretmene mesaj vermeye çalışmaktır. 

Proje ile amaç koridorda gezerek sınıfları ve öğretmenleri teftiş etmek ise bu denetim değil en basit tabirle bezdiriden (mobbing) başka birşey değildir. 

Sınıf ortamına hiç bir olumlu yansıma sunmayan hatta sınıf yönetimine ket vuran; bilimsel olarak eğitim ve öğretime katkı yaptığı görülmeyen kapı pencereleri sadece öğretmenlerimizin değil aynı zamanda öğrencilerimizin de dikkatlerini dağıtmaktan öteye geçmemiştir ve geçemeyecektir. 

Amaç okul müdürlerinin veya dışardan sınıfı gözetleme çabası içerisinde olanların öğretmenlere "Bakın gözüm üzerinizde, işinizi iyi yapın." mesajı vermek ise; biliniz ki yanlış yoldasınız. 

Başta Milli Eğitim Müdürümüz olmak üzere tüm eğitimcilerin bildiği üzere bunun yolu bu değildir. Eğer bu konuda bir uygulama gerekirse başvurulacak yöntem; denetimdir. Okul müdürlerince her sene en az iki defa yapılan ve gerekli görülen her zaman yapılması gereken ders denetimidir. Öğretmenlere rehberlik edici faaliyet ve çalışmalar hayata geçirmektir.

Onarım bekleyen, inşaası devam eden ve inşaası yapılacak onlarca okul binası dururken; öncelik verilmesi gereken konu sınıf kapılarına pencere açmak mıdır? 

Aynı şekilde ekonomik olarak dar boğazdan geçtiğimiz şu günlerde en önemli gelir kaynağı değerli velilerimizin bağışları olan okul aile birliği bütçelerini bu amaçla kullanmak ne kadar rasyonel ve vicdanidir?

AYŞE KEŞİR RAMAZAN BAYRAMI MESAJINI YAYIMLADI AYŞE KEŞİR RAMAZAN BAYRAMI MESAJINI YAYIMLADI

Elbette eğitime açılan bir pencere vardır. O da Milli Eğitimin Temel İlkelerini esas almaktır. Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi "Eğitim, kültür ve bilgi aydınlığa açılan en geniş penceredir.”

Hasan Yeşilyurt
Türk Eğitim Sen Düzce Şube Başkanı