Açılışa Düzce Valisi Selçuk Aslan, Ziraat Odaları Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Gümüşova Kaymakamı Selçuk Yosunkaya, Düzce İl Genel Meclisi Fazlı Koç, Gümüşova Belediye Başkanı Kenan Sübekçi, İl Tarım ve Orman Müdürü Esra Uzun, Gümüşova Ziraat Odası Başkanı Mafil Tavlı ile çiftçiler katılım sağladı.

Snapinsta.app 448318220 18356917912098993 4976524042508451195 N 1080

Gümüşova Entegre Fındık İşleme Tesisi açılışında fındık üretiminin yanı sıra katma değerli ürünlerin üretimine odaklanılması gerektiğini vurgulayan Düzce Valisi Selçuk Aslan, Gümüşova Ziraat Odası tarafından sunulan projenin 1 milyon 778 bin lirasının Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafından desteklendiğini aktardı. Düzce'de yıllık ortalama 75 bin ton fındık üretildiği bilgisini paylaşan Aslan, "Sadece fındığın tarımını yapmamamız gerekli. Kendi ürünümüzü nasıl daha farklı kıymetlendirebiliriz, nasıl daha farklı katma değerler üretebiliriz noktasında da şapkayı önümüze koyup düşünmemiz gerekir ki bu ve benzeri projeler üretilsin. Düzce’de tarım denince olmazsa olmaz fındık oluyor. Yıllık ortalama 75 bin ton fındık üretiyoruz. Yaklaşık 5-7 tonu Gümüşova’da üretiliyor. Gümüşova ziraat odası başkanımızı ve yönetimini tebrik ediyorum" dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Gümüşova ilçesinde 2 milyon lira kaynakla hayata geçirilen Gümüşova Entegre Fındık İşleme Tesisi'nin açılışında yaptığı konuşmada, ziraat odalarının, mevzuatlarının değişmesinin ardından Türkiye'nin her tarafında bu gibi projelere imza atarak hem bulundukları bölgenin tarımsal kalkınmasına hem de çiftçi refahına katkı sağladıklarını söyledi. Bayraktar, ziraat odalarının gelişmeye devam ettiğini ve mevzuat değişiklikleriyle birlikte altyapılarını güçlendirdiklerini ifade etti. Tarım ve Orman Bakanlığı ile bilgi ve paylaşım protokolü imzaladıklarını hatırlatan Bayraktar, Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) ile uyumlu hale geldiklerini, şu an bütün teşkilatın e-devlete hazır vaziyette olduğunu kaydederek “Ziraat odamızı ve başvuruya ortak olan Gümüşova Kaymakamlığımız ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. İnşallah bundan sonraki yıllarda daha çok önemli hizmetlere hep birlikte imza atalım” dedi.

AK PARTİ TBMM GRUP BAŞKANI GÜLER’DEN ÖZLÜ’YE TEŞEKKÜR AK PARTİ TBMM GRUP BAŞKANI GÜLER’DEN ÖZLÜ’YE TEŞEKKÜR

Snapinsta.app 448252818 18356917969098993 5868011429300093822 N 1080

Konuşmaların ardından dua edilerek tesisin açılışı gerçekleştirildi. Daha sonra Vali Aslan ve Bayraktar, ezme, kavurma, kırma, paketleme ve kurutma makinelerinin yer aldığı tesisi gezdi.

Gümüşova Entegre Fındık İşleme tesisiyle çiftçiler ürettikleri fındığı kurutup ayıklayabilecek ayrıca tesiste paketleme de yapılabilecek.

Editör: Haber Merkezi