YEMENİCİ'DEN  KENTSEL DÖNÜŞÜME YÖNELİK ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR GELDİ YEMENİCİ'DEN KENTSEL DÖNÜŞÜME YÖNELİK ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR GELDİ

Açıklamada, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan incelemeler sonucunda köpüklenmenin önemli ölçüde azaldığı, deniz suyunun berrak olduğu ve herhangi bir koku bulunmadığı belirtildi. Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmeye göre, köpüklenmenin alglerden kaynaklandığı ve bu durumun yüksek sıcaklık ve besin maddeleriyle ilişkili olduğu ifade edildi.

Düzce Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatih Taşpınar ve ekibinin de konuyla ilgili inceleme yaptığı bildirilerek, yapılan araştırmalarda köpüklenmenin alglerin hızlı çoğalması ve kısa sürede ölmesiyle meydana geldiği tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Denizdeki yüzey aktif maddelerin, benzeri yağ ve proteinlerle parçalanıp köpürmeye neden olduğu ve su numunelerinin incelenmesi için TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'ne ve Bolu Gıda Kontrol Laboratuvarı'na gönderildiği belirtilmiştir. Laboratuvar sonuçları kamuoyuyla da paylaşılacaktır."

Editör: Haber Merkezi