Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, kadın istihdamının sürekliliğine yaptığı vurguyu yeni projesi ile bir kez daha kanıtladı. Sendika temsilcileri ve Belka ile yapılan görüşmeler sonucunda çocuk bakımına yönelik inisiyatif kullanarak Düzce Belediyesi’nde çalışan kadınların 2-6 yaş arası çocuklarının bakımı için Çocuk Gündüz Bakımevi kurulması talimatı verdi. Demetevler Mahallesinde bulunan iş yerlerinde belirlenen noktada gerekli yenileme ve düzenleme çalışmalarının kısa sürede tamamlanması sonrası ilk etapta 50 çocuk kapasiteli merkez görkemli açılış töreni ile tanıtıldı. Törene Düzce Valisi Selçuk Aslan, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, TSO Başkanı Erdoğan Bıyık, Emniyet Müdürü İbrahim Ergüder, İl Jandarma Komutanı Albay Murat Kılıç, Belka A.Ş. Genel Müdürü Necla Erdoğan, belediye başkan yardımcıları, personel ve çok sayıda davetli katıldı.

Thumbnail Kreş (11)

“STANDARTLARIN ÜZERİNDE BİR MERKEZ”

Açılış töreni öncesinde konuşma yapan Düzce Valisi Selçuk Aslan, kreş ihtiyacı ve kadın istihdamının öneminden söz ederek şunları söyledi: “Mülkiyeti Özel İdaremize ait olan bu yapı bugün açılışını yaptığımız bu merkez sayesinde şenlenecek. Düzce’mize baktığımızda kadınların iş gücüne katılım oranı yüksek, onlar bizim en değerlilerimiz. Annelerimizi iş hayatının dışında tutmamak için çocuklarını emanet edebilecekleri kreş ve yuvalara ihtiyaç var. Ben sayın bakanımızı tebrik etmek istiyorum, çok duyarlı bir işe imza attı. Mevzuatımız 150 kadın çalışanı olan yerlerde kreş hizmeti verilmesini emreder. Bu konuda ilk adımın atıldığını görüyoruz. Bu adım şirketlere ve diğer kamu teşekküllerine de örnek teşkil edecektir. Ben evlatlarımızın burada güven ortamında olacağına inanıyorum. Çünkü Vali amcaları da hemen karşılarında onlara göz kulak olacak. İnşaat safhasında birkaç defa ziyaret etmiştim. Gerçekten belli pedagojik formasyonları dikkate alan bir yaklaşımla inşa edildi. Sendika başkanları ve konuya katkısı olan her bir arkadaşımıza teşekkür ediyorum, hayırlı uğurlu olsun.”

Thumbnail Kreş (4)

“PERSONELİMİZ İÇİN HAZIRLANDI, 150 ÇOCUĞA KADAR KAPASİTESİ VAR”

Törende proje hakkında bilgiler paylaşan Başkan Özlü de metruk yapının uzun süren araştırmalar ve çalışmalar sonucu kullanıma hazır hale getirildiğini söyledi. Başkan Özlü: “Burası metruk bir binaydı. Muhtarımız bana geldi ve buranın kullanıma açılması için çözüm bulmamı istedi. Çok sayıda görüşmelerimiz sonucunda burayı projelendirdik. Buraya Çocuk Gündüz Bakımevi açma fikri de Sayın Necla Erdoğan’a aittir. Ben muhtarımıza ve Necla hanıma teşekkür ediyorum. Bu kreş yapılırken de geldim, gördüm. Her şey en ince detaylarına kadar araştırılarak yapıldı. Mesela çocuklarımızın uyuyacakları oda ile oyun odalarının rengi bile farklı. Gerçekten özel bir yer oldu, sıradan değil. Burada bizim şirketlerimizin merkezleri de var. Bahçeşehir bölgesini canlandırmak üzere bütün imkanlarımızı kullandık. Burası şimdilik 50 çocuk kapasiteli ancak 150 çocuğa kadar kapasitesi artırılacak şekilde hazırlandı. Talebe göre bu düzenlemeyi de yapacağız. Yine burada Aile Bakanlığımızın bir hizmet noktası olacak. Belmek ve spor salonu hizmetimiz de olacak. Bu çalışmalarla birlikte burası cıvıl cıvıl olacak. Şehrimize çalışanlarımıza hayırlı, uğurlu olsun.

Thumbnail Kreş (9)

“HAYALİNİ KURDUĞUMUZ BİR İŞE İMZA ATTIK”

Uzun yıllardır kreş talebinin gündemde olduğunu dile getiren Hizmet-İş Düzce Temsilcisi Ali Kemal Esen de konuşmasında 30 yıllık bir hayalin gerçekleştiğini söyleyerek Başkan Özlü’ye teşekkür etti. Esen konuşmasında şunları söyledi: “Toplu İş Sözleşmesi 55. Maddesinde ‘çalışanların çocuklarına kreş imkanı sunulur’ maddesini 30 yıl sonra hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Hayalini kurduğumuz ve uzun bir çalışmanın sonucu olarak ortaya çıkan bu merkezde emeği geçen başta gönüllerimizin başkanı Faruk Özlü beyefendiye çalışanlarımız adına teşekkür ediyorum, kendisine müteşekkiriz.

Thumbnail Kreş (13)

Açılış töreni konuşmaların ardından kurdele kesimi ve toplu fotoğraf çekimi yapılması ile sona erdi.