Karara göre, 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 2, 3 ve 4'üncü maddeleri ile 5 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 10'uncu maddesi gereğince, Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı görevden alındı. Boşalan koltuğa Kurul Üyesi Salih Tanrıkulu atandı.

Salih Tanrıkulu'nun mesleki kariyeri Başbakanlıkta başladı. 1974 yılında Ankara'da doğan Tanrıkulu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden 1996 yılında mezun oldu. Daha sonra ABD'de Illinois Üniversitesi'nde Ekonomi alanında yüksek lisans derecesi aldı.

Tanrıkulu, 1997 yılında Başbakanlık Uzman Yardımcısı olarak kamu görevine başladı. 1998'den itibaren Maliye Bakanlığı'nda Gelirler Kontrolörü, Gelir İdaresi Grup Başkanı, Vergi Başmüfettişi, Vergi Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı gibi görevlerde bulundu.

Mesleki faaliyetleri kapsamında OECD ve AB Fiscalis çalışma gruplarında ülkeyi temsil eden Tanrıkulu, 2013-2015 yıllarında Avrupa Birliği Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği'nde Maliye Müşaviri ve NATO Denetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

2015 yılında Cumhurbaşkanlığı DDK Üyeliğine atanan Tanrıkulu, 2017'den Ocak 2023'e kadar Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu Başkanlığı görevini üstlendi.

Kasım 2023'ten bu yana DDK Başkan Vekili olarak görev yapan Salih Tanrıkulu, İngilizce ve Fransızca dillerini bilmektedir. Evli ve üç çocuk babası olan Tanrıkulu, deneyimli bir kamu yöneticisidir.

BAŞKAN ÖZLÜ'DEN BABALAR GÜNÜ MESAJI BAŞKAN ÖZLÜ'DEN BABALAR GÜNÜ MESAJI

Haber: Sena Bozkurt

Editör: Haber Merkezi