Düzce’nin İl Oluşunun 24. Yılı Mesajı

DÜZCE’DE IPARD III PROGRAMI TANITILDI DÜZCE’DE IPARD III PROGRAMI TANITILDI

Düzce’nin il oluş yıldönümünü her kutladığımızda yaşadığımız depremleri de hüzünle anıyoruz. 1999 Gölcük ve Düzce depremlerinin ardından yaralarının daha çabuk bir şekilde sarılabilmesi için Düzce; 9 Aralık 1999 tarihinde, TBMM’de alınan il statüsü verilme kararı ile 7 ilçeyle birlikte Bolu’dan ayrılarak Türkiye’nin 81. ili olarak ilan edildi. Bu karar depremlerle yıkılan şehrimizin yeniden yapılanmasında çok önemli katkıların başlangıcı olmuştur. İlk günden beri adımlarımızı geleceğe doğru her gün daha da güçlü olarak atmaya devam ediyoruz. Düzce için hayallerimizi gerçekleştirmek üzere bütün enerjimiz ve gayretimizle çalışıyoruz.

Konuralp Bey’in Osmanlı topraklarına kattığı Karadeniz Bölgesi’nin incisi Düzce’miz güçlü bir sanayi kenti olmasının yanı sıra bir turizm ve kültür kentidir. Demografik çeşitliliğinin zenginliği, büyükşehirlere ve limanlara olan yakınlığı ile ideal bir yerleşim noktasıdır. Sanayi alanında yapılan üretimlerle yüzden fazla ülkeye ihracat yapılan kentimizin sanayi, ticaret, turizm gibi alanlarda potansiyeli her geçen gün daha da artmaktadır.

Gençlerimiz için, 18 spor salonu, 13 öğrenci yurdu, gençlik merkezi, beş adet de cep gençlik merkezi ve yüzme havuzu inşa ettik, birçok köy semt sahalarını hizmete kazandırdık. Şehrimizde bulunan köy grup yollarının hemen hemen tamamında asfalt çalışması tamamlandı. Artık köy içi yolları planlamaktayız. Otoban bağlantısı, karayolları, ulaştırma altyapısında büyük ilerleme kaydettik.

Hasta yatak kapasitesini artırdığımız 500 yataklı Düzce Atatürk Devlet Hastanemiz ve sayıları artan sağlık tesislerimizle sağlık alanında ciddi adımlar attık. Projesi tamamlanan 50 yatak kapasiteli Akçakoca Devlet Hastanesi’nin inşaatına başladık. Düzce Ağız ve Diş Sağlığı Merkezimizin hastaneye dönüştürülmesi kararını hızla uygulamaya geçirdik ve 2023 yılında açılışını yaptık. Son 20 yılda Düzce’mize sadece sağlık alanında yaklaşık 1 milyar TL (954.060 milyon TL) yatırım yaptık.

Düzce, büyük illere yakınlığı ve stratejik konumu ile ekonomik kalkınma açısından ideal bir noktada yer almaktadır. Bunu bir fırsata çevirip kentimizi kalkındırma azmiyle çıktığımız yolda gerek kamu kurumlarımız gerek belediyemiz aracılığıyla sanayicilerimize her türlü desteği sağladık. İl olduğu günden itibaren ülke ekonomisine katkısı giderek artan Düzce’mizde 2022 yılı itibariyle ihracatçı firma sayısı 271, toplam ihracatı ise 353.1 milyon dolara ulaştı.

Düzce okul öncesi eğitimde büyük bir atılım göstererek Türkiye illeri arasında 6. sıraya yükseldi. Yapımı tamamlanan ve devam eden yeni okullarımızla kentimizin yerini eğitim sıralamasında daha da yükseltme azmindeyiz.

Kadın girişimciliğinin desteklenmesini hedefleyen Düzce Kadın Emeği Merkezimiz ise diğer illere örnek olan öncü bir proje niteliğindedir.

Belediyemizin şehrimize kazandırdığı katı atık tesisi, millet bahçeleri, sosyal tesisler, alt yapı hizmetleri ve büyük bir kısmı son yıllarda ortaya çıkan Antik kent ile Düzce’mizi yarınlara hazırlıyoruz.

Çocuğuyla, genciyle, kadınıyla, köyleri ve ilçeleriyle bütün hemşerilerimizin yanında olmaya, milletvekilleri ve yerel yönetimler olarak hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Sürekli gelişen, büyüyen Düzce’mizi modern bir kent olarak yapılandırmak ve kalkındırmak, yeni ihtiyaçlara cevap vermek bizim görevimizdir. Bunun için gayret edeceğiz, alın teri dökeceğiz, hemşerilerimizle gönül birliği içinde olacağız. Bu duygularla Düzce’mizin il oluşunun 24. yılını kutluyor, hemşerilerimizi, emeği geçen ve destek olan herkesi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Ayşe KEŞİR

AK Parti Kadın Kolları Başkanı

Düzce Milletvekili