Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi  Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Mertay Boran, sempozyumda Akciğer Kanseri hakkında önemli konuların ele alınacağını belirterek sözü konuşmacılara bıraktı.

İLK DEFA 1.OLDU İLK DEFA 1.OLDU

Programın ilk konuşmacısı Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Abdülkadir Kaya, “Akciğer Kanseri: Sigara ve Risk Faktörleri” başlıklı sunumunu katılımcılarla paylaştı. Sigara içenlerde akciğer kanseri riskinin, sigara içmeyenlerden yaklaşık 20 kat fazla olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Abdülkadir Kaya, sigara bırakma desteğine değinerek “Sigarayı bırak, umudu yeşert.” sözleriyle konuşmasını noktaladı.

4df09a6b-eada-4092-a8ff-1876e6c38239

Programın diğer konuşmacısı  Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Özlem Ataoğlu, “Akciğer Kanseri Şikayetler ve Tanı Yöntemleri” konulu sunumunda, günümüzde en çok görülen kanser türünün akciğer kanseri olduğunu ifade ederek, hastalığın semptomlarından ve erken teşhisin öneminden bahsetti.

Programın bir diğer konuşmacısı Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinem Kantarcıoğlu Coşkun, “Akciğer Kanseri Özellikleri ve Patolojik Değerlendirme” başlıklı konuşmasında, “Akciğer kanseri denilince akla ilk gelen sigara olmalıdır.” diyerek akciğer kanserinin erkeklerde ve kadınlarda görülme sıklığı hakkında bilgiler paylaştı.

Program, Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği’nde görev yapan Op. Dr. Leyla Acar’ın konuşmasıyla devam etti. “Akciğer Kanserinde Evreleme” konulu sunumunda, akciğer kanseri evrelenmesinin nasıl yapıldığından söz eden Op. Dr. Leyla Acar, doğru tedavi planlamasında doğru evreleme yapmanın önemli bir basamak olduğunu vurguladı.

7f125051-6e1e-49fd-9e98-79942f9aabf2

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Volkan Kara ise “Akciğer Kanserinin Cerrahi Tedavisi” konulu sunum gerçekleştirdi.  “Kanserde erken tanı çok önemli, fakat biz hasta olmamaya çalışmalıyız.”  diyen Doç. Dr. Volkan Kara, akciğer kanserinin engellenebileceğini belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı’ndan Dr. Esra Oğuz, “Akciğer Kanserinde Radyoterapi Uygulamaları” başlıklı sunumunu katılımcılarla paylaştı. Akciğer kanserinde uygulanabilecek tedavi seçeneklerinden bahseden Dr. Esra Oğuz, akciğer kanserinde radyoterapi çeşitlerini detaylı olarak açıkladı.

53f63e3a-2b1e-4bf4-8a3f-3481bd44b5ea

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Ertay Boran, “Fitoterapi ve Akciğer Kanseri” konulu konuşmasında, fitoterapiden bahsederek, akciğer kanserinde tek başına etkili ve kanseri yok eden bir bitkisel tedavi olmadığını sözlerine ekledi.

Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Onkoloji Kliniği’nde görev yapan Uzm. Dr. İbrahim Bilen, “Akciğer Kanserinde Kemoterapi Uygulamaları” başlıklı sunumunda, Türkiye’de cinsiyet ayrımı yapılmaksızın en çok görülen kanser türünün akciğer kanseri olduğunu söyleyerek, hastaların en doğru tedaviye ulaşmasının önemine dikkat çekti.

712e1096-7ef9-414f-8d14-c36f2bf3664b

Programın son konuşmacısı Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Mertay Boran ise “DÜTF Akciğer Kanseri Cerrahi Tedavi Olguları” başlığı altında, hastalığın belirtileri ve tedavi yöntemlerini detaylı bir şekilde anlatarak erken teşhisin öneminin altını çizdi.

4368cec5-475d-481e-89f7-901451280a8e

Akciğer Kanseri Sempozyumu” Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Muhammet Ali Kayıkçı’nın konuşmacılara teşekkür belgesi takdim etmesiyle sona erdi.

5655c5bd-6a8d-4b50-9baa-0765b91acb5f

Editör: Haber Merkezi