DÜZCE BELEDİYESİ’NDEN TOPLU SÜNNET ŞÖLENİ DÜZCE BELEDİYESİ’NDEN TOPLU SÜNNET ŞÖLENİ

Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı ve Düzce Üniversitesi  Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Birsen Sarıcı, Düzce Üniversitesi olarak Beslenme ve Diyetetik Bölümü’ne ilk kez öğrenci alacak olmanın heyecanı içerisinde olduklarını belirterek bu süreci bilimsel çalışmalarla taçlandırmak istediklerini ifade etti.  Ülkemizde genlere göre beslenme eğitimi veren ilk Fakülte olacaklarına dikkat çeken Dr. Öğr. Üyesi Birsen Sarıcı, programda emeği geçenlere teşekkür etti.

b989847d-56dd-41e8-b63d-db9699e4f8c0

Programa çevrim içi olarak video konferans yöntemiyle katılan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, sempozyum konusunu çok önemli ve anlamlı bulduğunu söyleyerek programı düzenleyen Üniversitemize teşekkür etti. “Epigenetik Alanda Birlikte Geliştirme ve Birlikte Başarma Yaklaşımı” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Prof. Dr. Hasan Mandal,  kısa ve uzun vadede ön plana çıkan küresel risklerden bahsederek,  küresel iklim değişikliği başta olmak üzere bu sorunlara; bilimsel ve aciliyet temelli, çok disiplinli, iş birliği ve çözüm odaklı yaklaşmanın önemine vurgu yaptı.

2a7a6245-bfb5-4ac2-a8b2-12090c47ebb5

Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir yaptığı konuşmada, epigenetik alanını oldukça önemsediğinin altını çizerek, insanı temel alan, hayvan ve çevreyle de etkileşim içerisinde olan tek sağlık yaklaşımının gerekliliğine işaret etti. Düzce Valisi Selçuk Aslan başta olmak üzere sempozyuma destek sağlayan kişi ve kurumlara teşekkür eden Rektörümüz, programın başarı ve hayırlı olması temennileriyle sözlerini sonlandırdı.

6dc07760-ec30-44fa-8aa3-f93d610f8051

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Düzce Valisi Selçuk Aslan, modern çağın getirdiği kronik rahatsızlıkların oluşmasında, geleneksel beslenme alışkanlıklarından uzaklaşmanın da etkili olduğunu dile getirerek, bu önemli sempozyuma ev sahipliği yapan Üniversitemizi kutladı. Farklı olan, diplomasını kıymetlendiren, belirli alanlarda ihtisaslaşan öğrencilerin bir adım önde olacağını vurgulayan Selçuk Aslan, programın hayırlı sonuçlar getirmesini dillendirerek konuşmasını noktaladı.

fb57612b-771f-458f-8b7c-61aadbb3e1e2

Açılış konuşmalarının sonrasında Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Halk Müziği Bölümü Öğr. Gör. Emin Karadayı ve beraberindeki orkestra üyeleri tarafından müzik dinletisi de icra edildi.

a5d00d0f-3ed5-419d-9aeb-d03fa154053f

Müzik dinletisinin ardından programın oturumlar bölümüne geçildi. Oturum başkanlığını Düzce Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şerif Demir ve Doç. Dr. Ayşe Akalın’ın yaptığı “Kronik Hastalıklara Epigenetik Bakış Açısı” başlıklı birinci oturumda; Doç. Dr. Gülsen Meral, Prof. Dr. İlknur Arslanoğlu, Uzm. Dr. Muhammed Yunus Alp ve Prof. Dr. Recep Keşli sunumlarını katılımcılarla paylaştı.

Doç. Dr. Gülsen Meral ve Dr. Öğr. Üyesi Birsen Sarıcı’nın oturum başkanlığını üstlendiği “Epigenetik Faktörlerin Beden ve Ruh Sağlığı Üzerindeki Etkisi” başlıklı ikinci oturumda; Prof. Dr. Ümit Zeybek, Prof. Dr. İlhan Yaylım, Dr. Öğr. Üyesi Elif Sibel Aslan, Prof. Dr. Özlem Timirci Kahraman ve Öğr. Gör. Dr. Mehmet Tolgahan Hakan, konuyla ilgili bilgi ve deneyimlerini aktardı.

Oturum Başkanlığını Düzce Üniversitesi Araştırma Dekanı Prof. Dr. Emine Tekin ve Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ufuk Koca Çalışkan’ın gerçekleştirdiği “Halk Sağlığı Açısından Gıda, İlaç ve Epigenetik” başlıklı üçüncü ve son oturumda ise; Dr. İncinur Hasbay ve Dr. Öğr. Üyesi Bahadır Bülbül konuyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

65. Dönem Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, sempozyumun davetli konuşmacılarına plaket takdim ederken, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir tarafından da değerli katkıları için Dr. Faruk Özlü’ye plaket takdim edildi.

1a09a3bf-3172-47dc-a381-38f82086bf00

Sempozyumun kapanış bölümünde konuşan, Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı ve Düzce Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Birsen Sarıcı, sempozyumda multidisipliner bakış açıcıyla, ben değil biz yaklaşımıyla önemli konulara dokunduklarını ifade ederek, 65. Dönem Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü,Düzce Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Nedim Sözbir başta olmak üzere destek veren herkese teşekkür etti.

1ca9c711-4ac3-4bbc-ad46-b1033d2d4d89

Alanında uzman konukların katıldığı 1. Ulusal Epigenetik Sempozyumu; kronik hastalıkların önlenmesine, bireye özel tedavide hassas tıp, nutrigenomik beslenme uygulamaları, genetik, epigenetik, mikrobiyota ve farmakogenetik gibi alanlarda önemli bilgilerin paylaşılmasına ve farklı bakış açılarının geliştirilmesine katkı sağladı.

18d3c818-2e57-46c1-9e7d-ea97bcd07df9

Editör: Haber Merkezi