Depremlerin etkisiyle Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremler sebebiyle, ölüm sayısındaki artışın önemli bir etken olduğu belirtildi. Söz konusu depremlerde Türk vatandaşlarının hayatını kaybetme sayısı 45 bin 784 olarak kaydedildi.

Ölüm nedenlerine göre incelendiğinde, dolaşım sistemi hastalıklarının yüzde 33,4 ile en sık ölüm nedeni olduğu görüldü. İyi huylu ve kötü huylu tümörler yüzde 15, solunum sistemi hastalıkları ise yüzde 13,2 ile sıralandı.

Bebek ölüm hızı binde 10 olarak kaydedilirken, doğumdan sonraki beş yıl içinde ölme olasılığını ifade eden beş yaş altı ölüm hızı ise binde 14,5'e yükseldi.

Türkiye genelinde dolaşım sistemi hastalıklarına bağlı ölüm oranı en yüksek il yüzde 50,2 ile Çanakkale olurken, en düşük oran yüzde 10,9 ile Adıyaman'da kaydedildi.

AK PARTİ TBMM GRUP BAŞKANI GÜLER’DEN ÖZLÜ’YE TEŞEKKÜR AK PARTİ TBMM GRUP BAŞKANI GÜLER’DEN ÖZLÜ’YE TEŞEKKÜR

İyi ve kötü huylu tümörlerden kaynaklı ölüm oranı en yüksek il yüzde 22 ile Tunceli iken, en düşük oran yüzde 3,4 ile Adıyaman'da gözlendi.

Bu istatistikler, sağlık politikalarının geliştirilmesi ve toplum sağlığının iyileştirilmesi için önemli bir kaynak oluşturuyor.

Haber: Sena Bozkurt

Editör: Haber Merkezi