Çarşı pazarda birçok ürüne zam üstüne zam gelirken etiketlerdeki değişimden beyaz et ürünleri de nasibini aldı.

Beyaz et fiyatlarındaki artış TÜİK verilerine de yansıdı. TÜİK'e göre tüketici enflasyonu mart ayında yıllık bazda yüzde 68,50'ye yükselirken, yıllık gıda enflasyonu yüzde 70,41 oldu. Ancak beyaz ete gelen zam gıda enflasyonunu aştı.

TÜİK'in mart ayı verilerine göre kümes hayvanları eti yıllık baz yüzde 78,9 zamlanırken yıl başından bu yana zam oranı yüzde 23,2 oldu.

YÜZDE 220'Yİ AŞAN ZAM

Kırmızı ete gelen zamların ardından vatandaş beyaz ete yönelirken tavuk eti fiyatlarına da dev zam geldi. 

Piyasada bilinen bir markanın bütün piliç kilogram fiyatı bir yılda yüzde 107 zamlandı. Yıl başından bu yana bütün tavuk fiyatına yüzde 50 zam gelirken, nisan ayının başından bu yana ise yüzde 10 zam geldi. Böylece bütün pilicin kilogram fiyatı 120 TL'ye dayandı.

DÜZCE TSO BAŞKANI ERDOĞAN BIYIK SEÇİM İLE İLGİLİ AÇIKLAMADA BULUNDU DÜZCE TSO BAŞKANI ERDOĞAN BIYIK SEÇİM İLE İLGİLİ AÇIKLAMADA BULUNDU

Göğüs fiyatlarına ise yıllık bazda yüzde 212 zam geldi. Yılbaşından bu yana yüzde 89, nisan ayında ise 78 zamlanan göğüs fiyatları 265 TL'yi buldu. Geçen yıl aynı dönemlerde göğüs fiyatları 85 TL civarındaydı.

Tavuk kanat fiyatı da zamdan etkilendi. Kanata yıllık bazda yüzde 228, yılbaşından bu yana yüzde 195, nisan ayında ise yüzde 113 zam geldi.