DÜZCE'DE COĞRAFİ İŞARETLİ KESTANE BALI SAĞIMI BAŞLADI DÜZCE'DE COĞRAFİ İŞARETLİ KESTANE BALI SAĞIMI BAŞLADI

Haziran ayı enflasyon verileri, Çarşamba günü açıklanacak. Yılın ilk 5 ayında enflasyon toplamının yüzde 22,72 olduğu biliniyor. Bu rakama ek olarak, yarın duyurulacak aylık enflasyon tutarı emeklilerin zam oranını belirleyecek. SGK ve Bağ-Kur emeklileri, 6 aylık enflasyonun tamamını alacakları için yüzde 25 civarı zam bekleniyor.

Memur ve memur emeklileri için ise durum biraz farklı. İlk 6 ay için yapılan toplu sözleşme zammı yüzde 15 olarak gerçekleşmişti. Bu zammın üzerine ek olarak gelecek enflasyon farkı da zam oranını belirleyecek. İkinci altı aydaki yüzde 10'luk toplu sözleşme zammı da hesaba katıldığında, memur ve memur emeklilerinin zam oranının yüzde 20'ye yaklaşması bekleniyor.

Öte yandan hükümet yetkilileri, emeklilere refah artışı yapılmayacağını belirtiyor. Ayrıca, emekli taban ücretinde bir artış olup olmayacağı konusunda henüz bir açıklama yapılmadı. Normal şartlarda kök aylığı 10 bin liranın altında olan emeklilerin maaşı bu rakama tamamlanıyor, bu da kök aylığı düşük olan milyonlarca emeklinin 10 bin lira ücret almaya devam edeceği anlamına geliyor.

Editör: Haber Merkezi