ÜFE'nin yılın ilk 5 ayında yüzde 17.87 artış gösterdiği bildirilmiş, Haziran ayı sonunda açıklanacak ÜFE'nin yüzde 20'yi aşması bekleniyor.

Bu zamdan en çok etkilenecek ürünler arasında benzin ve motorin öne çıkıyor. Şu an litre başına benzinden 9.45 TL, motorinden 8.86 TL ÖTV alınıyor. Yüzde 20'lik bir ÜFE artışı durumunda benzinde ÖTV tutarı litre başına 11.34 liraya, motorinde ise 10.63 liraya çıkacak. Bu da benzinde litre başına 2.27 TL, motorinde ise 2.13 TL KDV ile birlikte toplamda litre başına 44.67 TL ve 44.64 TL'ye varan fiyat artışlarına yol açacak.

Sbhaber (34)

Sigara ürünleri de bu zamlardan nasibini alacak. En ucuz sigaraların vergi eşiği 50 liradan 60 liraya yükselecek, bu da en düşük fiyatlı sigaranın 56 liradan 66 liraya çıkmasına neden olacak. Daha yüksek fiyatlı sigaralarda da benzer oranda artışlar bekleniyor.

AK PARTİ TBMM GRUP BAŞKANI GÜLER’DEN ÖZLÜ’YE TEŞEKKÜR AK PARTİ TBMM GRUP BAŞKANI GÜLER’DEN ÖZLÜ’YE TEŞEKKÜR

Sbhaber (35)

ÖTV zamlarıyla ilgili detaylı düzenlemelerin 3 Temmuz Çarşamba günü yapılacak TÜİK açıklamasının ardından resmiyet kazanması bekleniyor. Bu zamlar, enflasyonla mücadele kapsamında alınan tedbirlerin bir parçası olarak değerlendiriliyor.

Haber: Sena Bozkurt 

Editör: Haber Merkezi