Programın davetli konuşmacısı Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen ve Matematik Bilimleri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Erten “Çevre Dostu Birey Olmak mı? Yeni Bir Gezegen Bulmak mı?” başlıklı bir konferans gerçekleştirdi.

9A0D2B29 Ede8 4562 B31D 6B0611196D3F

Dünya ve ekosistem hakkında bilgiler paylaşan Prof. Dr. Sinan Erten, günümüzün en büyük sorunlarından birisinin temiz su kaynağına erişim olduğunu belirterek, Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları arasında da temiz su ve su israfının önemli bir yer tuttuğunu ifade etti.

MOBİL SAĞLIK TARAMALARINA AYDINPINAR KÖYÜ İLE DEVAM EDİLDİ MOBİL SAĞLIK TARAMALARINA AYDINPINAR KÖYÜ İLE DEVAM EDİLDİ

Suyun hayatımızda önemli bir yere sahip olduğunu ve onu korumanın da bir o kadar daha önemli olduğunu vurgulayan, Prof. Dr. Erten, “Yıllar önce temiz suya ulaşım daha kolaydı, sularımız içilebilir seviyedeydi ama geldiğimiz noktada sularımızın çoğu kirlenmiş durumdadır. Artık yeraltı sularımızı içemiyoruz. Bunun en büyük sebebi ise tarımda kullanılan pestisitler yani tarım ilaçlarıdır.” şeklinde konuştu.

3A48168C B271 45C4 8132 Ef365100De22

Çevre sorunlarının din, dil ve ırk ayrımı yapmadığını dile getiren konuşmacı, “Çevre sorunu herkesi etkiler. Genç, yaşlı, çocuk demez, eğer dünyanın herhangi bir yerinde çevre sorunu varsa, o tüm dünyayı etkiler. Yani çevre sorunu küresel bir sorundur ve küresel ölçekte mücadele edilmesi gerekir. Çevre sorunlarını ortadan kaldırmak bir seçenek olmamalı bu bir zorunluluktur. Bu bizim olmazsa olmaz görevlerimiz arasındadır.” ifadelerini kullandı.

Herkesi çevre dostu olmaya davet eden Prof. Dr. Sinan Erten’e, konferansın sonunda Doç. Dr. Fahriye Hayırsever tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.