ABD'li bankacılık devi Citigroup, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) eninde sonunda faiz oranlarını düşüreceği beklentisiyle artan yatırımcı girişleri sayesinde altının önümüzdeki altı ila 18 ay içinde ons başına 3 bin dolara ulaşacağını söyledi.

Aakash Doshi liderliğindeki analistler, 2024 yılı ortalama fiyat tahminlerini 2 bin 350 dolara yükseltirken, 2025 tahminlerinde "yüzde 40'lık büyük bir yukarı yönlü revizyon" yaptılar. Böylece bankanın 2025 yılı ortalama fiyat tahmini 2 yüzde 875 dolara yükseldi.

Altinn(5)

DÜZCE TSO BAŞKANI ERDOĞAN BIYIK SEÇİM İLE İLGİLİ AÇIKLAMADA BULUNDU DÜZCE TSO BAŞKANI ERDOĞAN BIYIK SEÇİM İLE İLGİLİ AÇIKLAMADA BULUNDU

2024 ve 2025'TE ALTIN NE OLACAK?

2024'ün ikinci yarısında altın fiyatlarının düzenli olarak  2 bin 500 doları test edeceğini belirten analistler, mayıs veya haziran aylarında fiyatlarda bir geri çekilme olasılığının arttığını belirtti. Citi analistleri, ons başına 2 bin 200 dolar eşiğinde "güçlü alım desteği" beklediklerini açıkladı.

Merkez bankalarının ve Çin'deki tüketicilerin artan fiziksel altın talebi ile küresel politika yöneticilerinin bir noktada faiz indireceğine dönük beklentiler, altın fiyat tahmininde belirleyici oldu.

ALTINDA YÜKSELİŞ ÖNGÖRÜLERİ ARTIYOR

Altın fiyatları son dönemde Orta Doğu ve Ukrayna'daki savaşlar, merkez bankalarının alımları ve Çin'deki tüketici talebinin etkisiyle yükselişe geçerken değerli metal bugün sabah saatlerinde ons başına 2 bin 386 dolar civarında dolardan işlem gördü

Geçtiğimiz günlerde Goldman Sachs değerli metalin "sarsılmaz bir boğa piyasasında" olduğunu söyleyerek yılsonu tahminini 2 bin 700 dolara yükseltmiş, UBS Group ise yılsonu için 2 bin 500 dolarlık bir seviye öngörmüştü.

Altinn(5)