1946 yılında kurulan ve 1950'deki seçimlerle iktidara gelen Demokrat Parti (DP), 10 yıl boyunca Türkiye'yi yönetti. Ancak DP iktidarı döneminde ülkede yaşanan siyasi gerilimler ve ekonomik sıkıntılar, zaman zaman şiddetle kendini gösterdi.

İlk kez serbest seçimlerle iktidara gelen DP, ülkenin demokratikleşmesi adına önemli adımlar attı. Ancak parti ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) arasındaki siyasi çekişmeler ve ekonomik krizler, ülkeyi istikrarsızlığa sürükledi.

Adnan Menderes Depo 1 4 3 1590560681

27 Mayıs 1960'ta gerçekleşen darbeyle Türkiye, demokratik rejimine kara bir leke olarak geçen olayların yaşandığına tanıklık etti. Darbe sonrasında Anayasa ve TBMM'nin feshedilmesi, birçok siyasi figürün gözaltına alınması ve sonrasında yapılan yargılamalar, ülkede derin yaralar açtı.

Yassıada'da yapılan yargılamalar sonucunda Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan idam edildi. Bu idamlar Türkiye'de ve uluslararası alanda büyük yankı uyandırdı.

640X360-2

NAMIK KEMAL İLKOKULU’NDA İKİNCİ GELENEKSEL MASAL GECESİ COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİ NAMIK KEMAL İLKOKULU’NDA İKİNCİ GELENEKSEL MASAL GECESİ COŞKUYLA GERÇEKLEŞTİ

27 Mayıs Darbesi'nin yıldönümünde, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde anma etkinlikleri düzenleniyor. Darbenin yaşandığı günlerin karanlık hatıraları, demokrasi ve özgürlük mücadelesinin önemini bir kez daha hatırlatıyor.

Editör: Haber Merkezi