Türkiye Satranç Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, Grenke Açık Satranç Turnuvası'nda mücadele eden Yağız Kaan Erdoğmuş, son normunu da tamamlayarak GM ünvanını elde etti.

Yağız Kaan, Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE) sıralamasına göre aktif satranç sporcuları arasındaki en genç GM oldu.

Yağız Kaan Erdoğmuş (12 yıl 9 ay 30 gün), dünya satranç tarihinin en genç GM'leri listesinde ise 4. sırada yer aldı. Bu unvanla Yağız Kağan, Türkiye'nin en genç büyükustası Ediz Gürel'i de geride bırakarak Türkiyenin en genç büyükustası oldu.

ABD'li Abhimanyu Mishra'nın (12 yıl 4 ay 25 gün) rekoru elinde tuttuğu listenin ikinci sırasında Ukrayna'dan Sergey Karjakin (12 yıl 7 ay), üçüncü sırasında da Hindistan'dan Gukesh Dommaraju (12 yıl 7 ay 17 gün) bulunuyor.

Satranc 2208243

Yağız Kaan ile beraber Türkiye'deki büyükusta sayısı 16'ya yükseldi.

GAZZE'DE CAN KAYBI 35 BİNE YAKLAŞTI GAZZE'DE CAN KAYBI 35 BİNE YAKLAŞTI

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, "Yağız Kaan Erdoğmuş'u bu müthiş performansından dolayı kutluyorum. Satrancın Türk yıldızları bizi gururlandırmaya devam ediyor. Altyapıdan gelen gençlerle geleceğe daha güvenle ve gururla bakıyoruz. Türkiye genç ustalarıyla dünya satrancına damga vurmaya hazırlanıyor" ifadelerini kullandı.

NASIL BÜYÜKUSTA OLUNUR?

Uluslararası Satranç Federasyonu (FIDE), tarafından verilen en büyük unvan olan büyükusta seçkin satranç oyuncularına veriliyor, GM (Grandmaster) şeklinde kısaltılanunvan, istisnai durumlar dışında ömür boyu taşınıyor. 1950 yılındna bu yana verilen unvan için 2 bin 500 ELO puanı ve 3 norm gerekiyor.

Bir oyuncunun bu unvanı kazanabilmesi için en az 2500 ELO puanına sahip olması gerekiyor. Uluslararası Usta unvanını kazanmak için gerekli ELO puanı 2 bin 400'ken. Ayrıca, FIDE'nin bir oyuncuyu bu unvanlardan birine layık görmesi için halihazırda büyükustaların katıldığı turnuvalarda birkaç norm kazanılması gerekiyor.