Programa; Kariyer Geliştirme ve Mezun İzleme Uygulama Araştırma Merkezi Kariyer Danışmanı Öğr. Gör. Dr. Yasemin Olğaç Akar, Düzce İl Sağlık Müdürlüğü Bağımlılık Birimi’nden Psikolog Zeynep Alçelik Uran, Yeşilay Danışmanlık Merkezi’nden (YEDAM) Sosyal Çalışmacı  Gülbeyaz Çınar ve öğrenciler katıldı.

3Ee1B26F 2Cff 4Be3 B3B4 9791Fbcc6D05


Programın ilk Konuşmacısı Psikolog Zeynep Alçelik Uran; bağımlılığın tek başına konuşulacak bir konu olmadığını, aynı zamanda sosyal olayların ya da bireysel sorunların doğal sonucu olarak da ortaya çıkabileceğini belirtti. Bağımlılık tedavisine başlamadan önce kişide tetikleyici öncüllere bakılarak çalışma yürütüldüğünü ifade eden Alçelik, “Bağımlılık sosyal olayların doğal semptomudur.” sözlerine yer verdi. Bağımlı olan kişilerin değişim döngüsündeki süreçlerinden de bahsederek “Bağımlılık; fazla miktarda madde almak değil, istendiğinde durduramamaktır.” ifadelerini kullandı.

GÜMÜŞOVA BELEDİYE BAŞKANI KENAN SÜBEKÇİ GÖREVİ DEVRALDI GÜMÜŞOVA BELEDİYE BAŞKANI KENAN SÜBEKÇİ GÖREVİ DEVRALDI

97Cb9Fed 566B 47D9 Aafa 0792A50Ee3Cc
Programın son konuşmacısı Sosyal Çalışmacı Gülbeyaz Çınar; ilk önce Yeşilay’ın tarihinden  bahsederek, Yeşilay’ın koruyucu - önleyici faaliyetler sergilediğini ve daha sonra rehabilitasyon  faaliyetlerinin de eklendiğini belirtti. Bağımlılığın sadece alkol, tütün ve hap olmadığını; aynı  zamanda kumar, oyun ve internet’in de bir bağımlılık olduğunun altını çizdi. Yeşilay Danışmanlık Merkezi hakkında da bilgiler veren Çınar, 12 yaş ve üzeri bireylere ücretsiz  psikolojik ve sosyal destek imkanı sunulduğunu da sözlerine ekledi. Yeşilay Danışmanlık  Merkezi’nde gerçekleşen sosyal faaliyetlere bireylerin oldukça ilgili olduğunu ifade eden Sosyal  Çalışmacı Gülbeyaz Çınar, bağımlı olmayan bireylerin de Yeşilay Danışmanlık Merkezi’ne başvurarak sosyal faaliyetlere katıldığını dile getirerek sözlerini sonlandırdı.


Program sonunda Kariyer Danışmanı Öğr. Gör. Dr. Yasemin Olğaç Akar tarafından Psikolog Zeynep Alçelik Uran ve Sosyal Çalışmacı Gülbeyaz Çınar’a teşekkür belgeleri takdim edildi.

5D8D9125 4037 44Ec B9E0 F88A6F07681C4D74879C De95 4B72 A95D Cdfed5D74E05