Yıllarca Savunma Sanayi Bakanlığı’nda Müsteşar Yardımcılığı yapmış ve sonrasında TBMM Savunma Sanayi Komisyon Başkanlığı görevinde bulunmuş ve Dışişleri konularına hakim bir isim olan, 65’nci Hükümet Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü Suriye sorunuyla ilgili çözüm önerisinde bulundu.

Başkan Özlü bu konuyla ilgili yaptığı sosyal medya paylaşımında, “Suriye sorunu dört maddelik bir uzlaşma metni imzalanarak çözülebilir” dedi.

“4 HUSUSU İÇEREN BİR MUTABAKAT MUHTIRASI METNİ HAZIRLANMALI”

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün çözüm önerisinde, Rusya Devlet Başkanının başkanlığında Türkiye ve Suriye Dışişleri Bakanlarınca imzalanacak Mutabakat Muhtırası metni 4 maddeden oluşuyor.

İLAÇLAMA EKİPLERİNDEN YOĞUN MESAİ İLAÇLAMA EKİPLERİNDEN YOĞUN MESAİ

Başkan Özlü paylaşımında çözüm önerisini şöyle anlattı;

“Suriye sorunu dört maddelik bir uzlaşma metni imzalanarak çözülebilir.

Rusya Devlet Başkanının başkanlığında Türkiye ve Suriye Dışişleri Bakanlarınca imzalanacak bu Mutabakat Muhtırası metni aşağıdaki 4 hususu içermelidir:

1. Suriye Yönetiminin kapsamlı bir genel af ilan etmesi,

2. Türkiye'de yaşayan bütün Suriye vatandaşlarını önşartsız ülkesine kabul etmesi,

3. Türkiye ve Suriye'nin birbirlerinin toprak bütünlüğüne saygı göstermesi, muhalif ve bölücü terör örgütlerine kendi ülkelerinde müsaade etmemeleri,

4. İç savaş nedeniyle Suriye'de tahrip olan bütün altyapı ve üst yapıların Türk firmalarınca yeniden inşa edilmesi. Bu maksatla, Türkiye tarafından Suriye'ye Eximbank kredisi açılması.

Bu mutabakatın gerçekleşmesi her iki ülke için, bölgemiz için ve tüm dünya için en doğrusu.”

Editör: Haber Merkezi