YILMAZ'ın verdiği bilgilere göre, yazın artan sıcaklık ve nem seviyeleri vücut ısısının yükselmesine, metabolizmanın uyum sağlamasına zorlayabilir. Bu durum, kalp debisinde düşmeye, oksijenlenme sorunlarına ve yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarının artmasına neden olabilir. Ayrıca, su ve mineral kaybıyla birlikte bayılma hissi, baş dönmesi gibi rahatsızlıklar da sıkça görülebilir.

Özellikle çocuklar, yaşlılar, hamileler ve kronik hastalığı olan bireyler yaz sıcaklarında daha fazla risk altındadır. Bu nedenle sağlıklı beslenme alışkanlıklarının önemi büyüktür.

Artboard 1 Copy 4

YILMAZ'ın önerileri şu şekildedir:

  1. Kahvaltı Önemlidir: Günün en önemli öğünü olan kahvaltıda az yağlı peynirler, zeytin, taze sebzeler ve yeşillikler tercih edilmeli. Kafein içeren içecekler yerine süt, meyve suyu veya bitki çayları içilmelidir.

    ANITPARK MEYDANI TARİHE TANIKLIK EDİYOR ANITPARK MEYDANI TARİHE TANIKLIK EDİYOR
  2. Yağlı Yiyeceklerden Kaçının: Yaz aylarında yağlı ve kızartılmış yiyeceklerden uzak durulmalı. Yemeklerde bitkisel sıvı yağlar tercih edilmeli ve pişirme yöntemleri olarak haşlama, ızgara veya az suda pişirme tercih edilmelidir.

  3. Sebze ve Meyve Tüketimi: Vücut direncini artırmak için günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir. Bu, vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin alınmasını sağlar.

YILMAZ, yaz aylarında sağlıklı beslenme alışkanlıklarının sıcak havalarda olası sağlık problemlerini önlemek için önemli bir adım olduğunu vurguladı. Toplumun bu konuda bilinçlendirilmesinin ve düzenli beslenme alışkanlıklarının kazanılmasının önemine dikkat çekti.

Kapak 105700

Haber: Sena Bozkurt

Editör: Haber Merkezi